Energianvändningen i lägenheter minskar


2020-06-26

Om vi ska nå 50 procent effektivare energianvändning till 2030 än 2005 måste lägenheterna minska sin energianvändning mer. Idag finns inte tillräckliga incitament att energirenovera säger Mats Björs vd Swedisol.
Bild: Swedisol
Om vi ska nå 50 procent effektivare energianvändning till 2030 än 2005 måste lägenheterna minska sin energianvändning mer. Idag finns inte tillräckliga incitament att energirenovera säger Mats Björs vd Swedisol.

Mellan 2014 och 2018 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med 8,6 procent, vilket motsvarar cirka 1,2 megawattimme per lägenhet. Det visar Swedisols energieffektiviseringsindex som baseras på uppgifter från Sveriges kommuner.

– För att klara Sveriges klimatmål på ett kostnadsoptimalt sätt krävs att alla resurser används effektivt, och då är energieffektivisering av byggnadsbeståndet en hörnpelare. I nuläget energieffektiviseras bostäder i för låg takt för att frigöra tillräckligt med energi till transport- och industrisektorn. Det riskerar att resultera i att våra förnybara källor inte klarar av att täcka vår ökande elkonsumtion, säger Mats Björs, vd för Swedisol.

Sveriges klimat- och energimål innebär att vi ska ha 50 procent effektivare energianvändning till 2030 än 2005 i förhållande till BNP, att hela Sveriges elproduktion ska vara förnybar år 2040 och att klimatpåverkande nettoutsläpp ska vara nere på noll senast 2045. Energimyndigheten konstaterar att vi inte kommer att nå målet om 50 procent effektivare energianvändning till 2030. Samtidigt visar en färsk rapport från Swedisol att svenska fastighetsägare uppskattar att omkring 700 000 lägenheter behöver energieffektiviseras.

– Regeringskansliet och Boverket måste våga tänka större och mer innovativt. I dagsläget finns det i princip inga skarpa ekonomiska eller politiska styrmedel för att energieffektivisera det befintliga fastighetsbeståndet. Det är dags att ge fastighetsägarna incitament att energirenovera, säger Mats Björs.

Energianvändningen i enfamiljshus, flerbostadshus och lokaler står för drygt 20 procent av Sveriges totala energianvändning, det vill säga cirka 85 TWh. Av det står flerbostadshusen för cirka 30 TWh. Ju mer energieffektivt byggnadsbeståndet är, desto mer förnybar energi finns tillgänglig till annat, vilket underlättar klimatomställningen.



Här är hela listan: Swedisols energieffektiviseringsindex 2020

LänMWh/lägenhet 2013*MWh/lägenhet 2014*MWh/lägenhet 2015*MWh/lägenhet 2016*MWh/lägenhet 2017*Förändring 2013-2017Rankning
Södermanland12,211,810,78,99,2-24,7%1
Blekinge16,513,113,613,012,6-24,0%2
Halland12,711,012,011,310,4-17,8%3
Värmland11,911,110,810,910,3-12,9%4
Skåne12,510,911,611,511,2-10,5%5
Kalmar län13,512,211,412,812,2-9,9%6
Uppsala län13,712,912,713,012,4-9,7%7
Stockholms län14,213,012,813,113,0-8,4%8
Östergötland13,813,012,713,112,7-8,1%9
Jönköpings län11,810,711,011,210,9-8,0%10
Västernorrland13,110,010,012,412,1-7,7%11
Västra Götaland12,811,511,411,912,1-5,0%12
Kronoberg15,514,615,215,514,9-4,1%13
Gävleborg16,213,515,515,815,7-3,1%14
Norrbotten15,114,713,814,614,6-3,0%15
Västmanland14,514,213,915,914,1-2,8%16
Dalarna13,813,412,913,413,4-2,7%17
Västerbotten14,013,813,614,113,8-1,5%18
Jämtland15,58,414,715,815,60,8%19
Örebro län13,012,213,013,313,53,8%20
Gotland16,4n.a.n.a.n.a.n.a.n.a.
Riket13,612,512,412,812,6-7,0%

*Data om energianvändning från samtliga kommuner i respektive län finns inte tillgängliga i SCB:s statistik. Beräkningarna har gjorts utifrån tillgängliga data för respektive år.

Fördjupande läsning: 
Läs mer information i rapporten från Navet Analytics.


Källa: Swedisol


Skriv ut



Michael Eng, Filialchef på Stena Recycling i Borås, och en av de drivande personerna som vill öka återvinningen av stenull inom byggbranschen.
Michael Eng, Filialchef på Stena Recycling i Borås, och en av de drivande personerna som vill öka återvinningen av stenull inom byggbranschen.

Stena Recycling och ROCKWOOL höjer tempot för ökad återvinning inom byggbranschen

– Förhoppningsvis kommer det inte ens vara tillåtet att skicka stenull på deponi om några år. Materialet är fullt återvinningsbart och det finns dessutom...

Läs mer
E.ON och Serneke har tecknat avtal om energileveranser till VéloCity i Mariastaden, Helsingborg. Den hållbara energilösningen omfattar bland annat bergvärme, solceller och lagringslösningar (bilden är en illustration).

E.ON och Serneke avtalar om hållbara energilösningar i Helsingborg

E.ON och Serneke har tecknat avtal om energileveranser till Sernekes projekt VéloCity i...

Läs mer

Fastighet med "uppladdningsbara batterier" – verklighet i Nyköping

Energi från solcellerna på fastigheternas tak kommer lagras i ett batterilager under två av fastighetens byggnader.

Amasten Fastighets AB har invigt beståndets första batteripark, i Nykö...

Läs mer
Saud Hossain, Elektroskandia, Robin Elghorn, Netel, Hans Kärrman, Tele2 och Magnus Hagstedt, Elektroskandia.

HSB Stockholm installerar fiber i 4000 lägenheter

Till sommaren 2022 ska installationen av fiber i 4000 HSB-lägenheter i Stockholm vara klart....

Läs mer
SMHIs kontor Norrköping.

Kungsleden gör SMHIs huvudkontor fossilfritt genom sol- och geoenergi

Kungsleden omvandlar fastigheten med SMHIs huvudkontor i Norrköping, Taktpinnen 1, till en...

Läs mer

Hemsö först i Stockholm med Svanenmärkt skola

Muralmålning på Bagartorpsskolan.

Den nya Bagartorpsskolan i Solna är Stockholms första Svanenmärkta skola. Hö...

Läs mer
Södra Råbylund, Lunds kommun.

Dagvattenledning blir kanal i nytt bostadsområde

Ett helt nytt bostadsområde håller just nu på att växa fram i Södra...

Läs mer
Flygvy över campus Alnarp.

Nu ska Campus Alnarp försörjas med geoenergi

Akademiska Hus satsar cirka 50 miljoner kronor i en geoenergianläggning som genom att generera...

Läs mer
Visionsbild över nya Vikhemskolan (bilden är en illustration).

Eitech ansvarar för elinstallationerna i nya Vikhemskolan

Eitech har tillsammans med Veidekke erhållit uppdraget att till Hemsö ansvara för...

Läs mer

Botrygg väljer lokal el från Bixia

Marcus Annell, ansvarig för finansiell handel på Bixia.

För bygg- och fastighetsbolaget Botrygg, med 4 500 lägenheter och ett femtiotal samhä...

Läs mer
Energieffektivt renoverade hus i Valla torg – en hållbar lösning inom stadsutveckling som Stockholmshem genomförde i projektet GrowSmarter.

Hållbara lösningar ska bli standard vid stadsutveckling

En viktig del i samhällets utveckling mot ökad hållbarhet gäller hur vå...

Läs mer
Fr. vänster: Gustaf Larsson Ernefelt, Stefan Olsson och Ulf Bergquist.

Instalco förvärvar två bolag i Karlskoga

Instalco förvärvar KaVP Vent & Plåt AB och Karlskoga Tak AB med avsikt att...

Läs mer
Samtliga involverade har haft en bra dialog och gott samarbete under totalrenoveringen. Fr.v. Joel Skagerstam, Mattias Jansson och Lars Askulv.

Klimatanpassad fastighet när Klövern moderniserar

Fastighetsägaren Klövern har utfört en totalrenovering på en av sina ä...

Läs mer
Tak och fasad på House of Choice pryds med solcellspaneler.

Skandinaviens första nollenergihotell är nu i drift

Tisdagen den 1 juni checkade de första hotellgästerna in på Comfort Hotel Solna....

Läs mer


Bravida levererar säkerhetslösningar till Åhléns nya automatiserade logistikcenter i Stockholm

Bravida har fått förtroendet att genomföra leveransen av säkerhetslö...

Läs mer
Principen Producera, Lagra och Dela kan bli det nya normala tillvägagångssättet vid all energihantering i framtiden.

ÖBO – pionjärer i uppkoppling av fastigheter för energieffektivare städer

Örebrobostäder (ÖBO) är ett allmännyttigt bostadsbolag och har länge...

Läs mer


Solceller driver hissar och tvättstugor vid Järvafältet

I kanten av det nu grönskande Järvafältet finns en av Einar Mattssons hundra...

Läs mer


Second life batterier – från pilot till affär

Pilotprojekt är ofta ett nödvändigt första steg för att ny teknik ska...

Läs mer
Exempel på en solcellsanläggning från Cellsolar.

Miljövänliga hus med solceller - Trivselhus & Cellsolar i samarbete

Hustillverkaren Trivselhus har valt solenergiföretaget Cellsolar som partner för...

Läs mer


Mest lästa


























Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se