Avesta kommun

Facebook
Instagram

Sveriges lägenheter har minskat energianvändningen med sju procent


2017-10-02

Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.
Bild:Swedisol
Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.

Mellan 2013 och 2015 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med sju procent. Det motsvarar cirka en megawattimme per lägenhet. Det visar Swedisols nya energieffektiviseringsindex som baseras på uppgifter från Sveriges kommuner.


– Det är glädjande att energianvändningen i lägenheterna minskar, men skillnaderna i landet är stora och det finns mycket kvar att göra. För att höja takten i energieffektiviseringen måste både Energimyndighetens renoveringsstrategi och Boverkets byggregler tydligt börja styra mot klimat- och energimålen, säger Mats Björs, vd Swedisol.

Största procentuella minskningen av energianvändningen står Blekinge för med en energieffektivisering på 9 procent per år. Samtidigt förbrukar lägenheterna i Blekinge mest energi i hela landet. Sämst på att energieffektivisera är Halland som ökat energianvändningen i lägenheter med en procent per år.

En rapport som Swedisol beställt av Industrifakta där 100 fastighetsägare över hela landet intervjuats visar att mer än hälften av fastigheterna är i behov av energieffektivisering. Rapporten visar också att det under 2016 investerades 21 miljarder kronor i renoveringar av Sveriges flerbostadshus.

– Det låter mycket, men utslaget på hela Sveriges lägenhetsbestånd motsvarar det bara 9 000 kronor per lägenhet. Nu bör energiminister Ibrahim Baylan (S) och bostadsminister Peter Eriksson (MP) samarbeta för att öka takten i energieffektiviserande renoveringar, säger Mats Björs.

Bostäder och lokaler står i dag för upp till 40 procent av Sveriges totala energianvändning. Om Sveriges klimat- och energimål ska uppnås måste bostädernas energianvändning halveras.

Industrifaktas rapport bifogas detta pressmeddelande.

Swedisols energieffektiviseringsindex 2017

LänMWh/lägenhet 2013*MWh/lägenhet 2015*Förändring i procent per årRankning
Blekinge17,114-91
Kalmar län13,511,5-72
Sörmland12,210,6-63
Västra Götaland12,611,2-64
Stockholms län14,312,9-55
Värmland1210,8-56
Jönköpings län11,910,8-47
Norrbotten14,813,6-48
Uppsala län13,612,6-49
Östergötland13,812,7-410
Dalarna14,213,3-311
Skåne1614,9-312
Gävleborg16,215,6-213
Västerbotten16,215,8-214
Västernorrland10,510,1-215
Västmanland14,513,9-216
Jämtland7,97,7-117
Kronoberg15,515,2-118
Örebro län1313019
Halland11,712120

*Data om energianvändning från samtliga kommuner i respektive län finns inte tillgängliga i SCB:s statistik. Beräkningarna har gjorts utifrån tillgängliga data för respektive år.



Källa: Swedisol


Skriv ut



Solcellsanläggningen på WSPs kontor i Örebro ger både egen solel och solavskärmning.
Solcellsanläggningen på WSPs kontor i Örebro ger både egen solel och solavskärmning.

WSP i Örebro drivs nu delvis med egen solel

I somras installerade och i driftsatte WSP en solcellsanläggning på sitt kontor i Örebro. Anläggningen har en installerad toppeffekt på 40 kW som nu försörjer 80...

Läs mer
På tisdag den 17 oktober invigs landstingets första solcellsanläggning, på taket av Geriatriskt centrum i Umeå.

Landstinget satsar på solcellsanläggningar

På Geriatriskt centrums tak i Umeå sitter 412 solpaneler på en yta av nä...

Läs mer


Ellevio moderniserar regionnätet i Dalarna

För första gången sedan 1970-talet satsar nu Ellevio på att bygga om sitt...

Läs mer


Kunskaps-boost i lågenergibyggande

12 oktober samlas ett trettiotal fastighetschefer och energiingenjörer på Mö...

Läs mer
Eitech uppgraderar kraftförsörjningen på Motala Lasarett. Uppdragsgivare är Region Östergötland och ordervärdet uppgår till drygt 20 miljoner svenska kronor.

Eitech uppgraderar kraftförsörjningen på Motala Lasarett

Eitechs nya uppdrag avser en komplett ombyggnad av nuvarande elkraftförsörjning på...

Läs mer
Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.

Sveriges lägenheter har minskat energianvändningen med sju procent

Mellan 2013 och 2015 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med sju...

Läs mer
Helikopter lyfter solceller åt Glacell

Flygande start för Glacell i Stockholm

Glacell tog en helikopter till hjälp när två stora installationsprojekt för...

Läs mer


Bravida i nytt multidisciplinärt samverkansprojekt

Bravida utför installationer inom el, vs och ventilation när Fridhemsgymnasiet i...

Läs mer

Ellevio ger ONE Nordic ett större prestigeuppdrag


I hård konkurrens vann ONE Nordic AB det prestigefulla femårsavtalet avseende drift och...

Läs mer

Experter från hela Europa till Sveriges första internationella passivhuskonferens

Intressegrupp Passivhus Sverige anordnar gemensamt med Knivsta Kommunfastigheter en internationell...

Läs mer
Therese Rydstedt, projektledare SABO.

SABOs klimatsatsning får stöd av Energimyndigheten

Bransch- och intresseorganisationen SABO får nära en miljon kronor från...

Läs mer
Järfälla gymnasium är en av fastigheterna där solceller kommer installeras.

Järfälla först att upphandla solceller som tjänst

Järfälla är första kommun i landet att upphandla solceller som tjänst....

Läs mer


Byggbranschen utbildar i energibyggnad

Arbetsgivar- och branschorganisationerna Sveriges Byggindustrier och Installatörsfö...

Läs mer


Energi- och klimatrådgivare hjälper bostadsrättsföreningar till effektivare belysning

För bostadsrättsföreningar som vill minska sin elförbrukning är belysning...

Läs mer
Jakobsbergsskolan i Järfälla kommun är en av fastigheterna där solceller kommer installeras.

Järfälla första kommunen att upphandla solceller som tjänst - följer internationell trend

Järfälla kommun har höga ambitioner med sitt klimatarbete, och nu tar de ytterligare...

Läs mer
Fyra av tio husägare i en undersökning som Öresundskraft låtit genomföra, är intresserade av att skaffa solceller.

Fyra av tio intresserade av solceller

Solen är bäst. Det tycker 85 procent av de villaägare i Helsingborg och Ä...

Läs mer


Stenungsundshem miljösatsar med solceller

Just nu monteras solceller på kvarteret Fregatten i Stenungsund, som förutom bostä...

Läs mer
Energibyggare utbildas i Hökerum.

Byggbranschen utbildar i energibyggnad

Arbetsgivar- och branschorganisationerna Sveriges Byggindustrier och Installatörsfö...

Läs mer


Timrås allmännytta kopplas upp och energieffektiviseras

Timrås allmännyttiga bostadsbolag Timråbo AB väljer energispecialisten...

Läs mer


Mest lästa

modulbyggen

tejbrant

Cramo

DEFA

Lecznar

Ställning.se

Hellbergs

kåbe mattan

Wikells byggberäkningar

Roth nordic

EBM Papst

Drömtrappor

Egma systems

skyltmax360

Epox

Svenska Fastighetsboxar

swiss pearl

Thermofloc

Stendörren

KBS Brandskydd

BGFIX360

flintab

Franska Balkonger

Floby Durk

Sydställningar

kulturjern360

Safecontrol

GMV

Maba

Maba2

EPS Cement

Fuktspärrteknik


Villafönster

Mirka360

Mila

Najkvick

TJB

lättelement

DOKA

Accessgruppen scando

SFS intec

Betongservice

Flowcrete

woodsafe

Demex

svenska jalusi

nils malmgren ab

Bostik

Lillögda Service och Montage

QTF

Passera

DSEC

NGU

west2000

Energy building

SWL

glasteknik

Airzone

olive

Fann250

tylösands industrigolv

Roxtec250Bygg

Stegproffsen
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)byggnorden.se
Annonsering
annons(at)byggnorden.se