Avesta kommun

Facebook
Instagram

Sveriges lägenheter har minskat energianvändningen med sju procent


2017-10-02

Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.
Bild:Swedisol
Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.

Mellan 2013 och 2015 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med sju procent. Det motsvarar cirka en megawattimme per lägenhet. Det visar Swedisols nya energieffektiviseringsindex som baseras på uppgifter från Sveriges kommuner.


– Det är glädjande att energianvändningen i lägenheterna minskar, men skillnaderna i landet är stora och det finns mycket kvar att göra. För att höja takten i energieffektiviseringen måste både Energimyndighetens renoveringsstrategi och Boverkets byggregler tydligt börja styra mot klimat- och energimålen, säger Mats Björs, vd Swedisol.

Största procentuella minskningen av energianvändningen står Blekinge för med en energieffektivisering på 9 procent per år. Samtidigt förbrukar lägenheterna i Blekinge mest energi i hela landet. Sämst på att energieffektivisera är Halland som ökat energianvändningen i lägenheter med en procent per år.

En rapport som Swedisol beställt av Industrifakta där 100 fastighetsägare över hela landet intervjuats visar att mer än hälften av fastigheterna är i behov av energieffektivisering. Rapporten visar också att det under 2016 investerades 21 miljarder kronor i renoveringar av Sveriges flerbostadshus.

– Det låter mycket, men utslaget på hela Sveriges lägenhetsbestånd motsvarar det bara 9 000 kronor per lägenhet. Nu bör energiminister Ibrahim Baylan (S) och bostadsminister Peter Eriksson (MP) samarbeta för att öka takten i energieffektiviserande renoveringar, säger Mats Björs.

Bostäder och lokaler står i dag för upp till 40 procent av Sveriges totala energianvändning. Om Sveriges klimat- och energimål ska uppnås måste bostädernas energianvändning halveras.

Industrifaktas rapport bifogas detta pressmeddelande.

Swedisols energieffektiviseringsindex 2017

LänMWh/lägenhet 2013*MWh/lägenhet 2015*Förändring i procent per årRankning
Blekinge17,114-91
Kalmar län13,511,5-72
Sörmland12,210,6-63
Västra Götaland12,611,2-64
Stockholms län14,312,9-55
Värmland1210,8-56
Jönköpings län11,910,8-47
Norrbotten14,813,6-48
Uppsala län13,612,6-49
Östergötland13,812,7-410
Dalarna14,213,3-311
Skåne1614,9-312
Gävleborg16,215,6-213
Västerbotten16,215,8-214
Västernorrland10,510,1-215
Västmanland14,513,9-216
Jämtland7,97,7-117
Kronoberg15,515,2-118
Örebro län1313019
Halland11,712120

*Data om energianvändning från samtliga kommuner i respektive län finns inte tillgängliga i SCB:s statistik. Beräkningarna har gjorts utifrån tillgängliga data för respektive år.



Källa: Swedisol


Skriv ut



Den 10 maj lanserades Miljöbyggnad 3.0 där en av de viktigast punkterna är den utökade uppföljningen av kvalitetssäkring.
Den 10 maj lanserades Miljöbyggnad 3.0 där en av de viktigast punkterna är den utökade uppföljningen av kvalitetssäkring.

Förändringarna i Miljöbyggnad 3.0 – det här bör du tänka på

Miljöbyggnad är det mest använda miljöcertifieringssystemet i Sverige och kan appliceras på de flesta typer av byggnader – från småhus och flerbostadshus...

Läs mer
Nu ska Brunnsparken rustas upp med målet att skapa ett tryggt och välkomnande park- och hållplatsrum.

Mer ljus, sittplatser och planteringar i Brunnsparkens nya form

Nu finns ett övergripande gestaltningsförslag för upprustningen av Brunnsparken. Det...

Läs mer
<span class=\

Jakobsbergs Centrum har den första kombinerade solcells- och geoenergianläggningen

Jakobsbergs Centrum har fått en solcellspark på taket. Centrumet har nu den första...

Läs mer
Castellums regionkontor i Stockholm är Sveriges första kontorsbyggnad som blivit certifierat enligt WELL.

WSP rådgivare i Sveriges första WELL-certifiering

WSP har varit rådgivare när Sveriges första kontorsbyggnad blivit certifierat...

Läs mer


Seminarium om vikten av ett hälsosamt inneklimat

3 juli genomför Plåt & Ventföretagen seminariet ”Var fick du luft...

Läs mer

Miljonprogramshus blir självförsörjande på energi med hjälp av bränsleceller från PowerCell

PowerCell PS-5.

PowerCell Sweden AB (publ) har fått en order av Nilsson Energy på ett brä...

Läs mer


Tre nya aktivitetsparker byggs i Solna på initiativ av Generation Pep

På initiativ av Generation Pep kommer Solna stad och Fabege i samverkan att uppföra tre...

Läs mer


Save by Solar tecknar ramavtal för solceller med Vasakronan

Save by Solar har ingått ett ramavtal för solceller med Sveriges största...

Läs mer
<span class=\

Svenska hållbara lösningar för fjärrkyla planeras i Indien

Sweco har fått uppdraget att, tillsammans med Smart City Sweden – in India, ta fram...

Läs mer
Gar-Bo i utvecklingsprojekt kring gröna tak.

Gar-Bo i utvecklingsprojekt kring gröna tak

Gröna tak ska vara täta, säkra och attraktiva under hela sin livstid. Det vill...

Läs mer


Serneke i samarbete med Göteborg Energi kring Sveriges största solcellspark

Sveriges hittills största solcellspark ska byggas på Sernekes mark vid Säve...

Läs mer
Albin Grind, ansvarig för Eljest, och Josefina Nordmark, vd för Nordmark & Nordmark och en av grundarna till Eljest.

Eljest bygger socialt, ekologiskt och ekonomiskt hållbara bostäder i Luleå

2016 grundade Arkitekterna Nordmark & Nordmark dotterbolaget Eljest. Bolaget är med i...

Läs mer


K2A lanserar elbilspool exklusivt för hyresgäster

Fastighetsbolaget K2A lanserar en egen elbilspool, Bobil, för bolagets hyresgäster. Till...

Läs mer

Diös inviger storskalig solcellsanläggning i Sundsvall


Från och med nu kommer fastigheten Metropol, på Norrmalm i Sundsvall delvis att drivas...

Läs mer

Storförening i Falkenberg minskar energianvändningen med 56 procent

Bostadsrättsföreningen Falkenbergs Hus 6.

Bostadsrättsföreningen Falkenbergs Hus 6, med 301 lägenheter, har inlett ett stort...

Läs mer
Sedumtak på Statoil Fornebue utanför Oslo.

Veg Tech AB förvärvar majoritet i Blomstertak AS

Veg Tech förvärvar 60% av det norska bolaget Blomstertak AS. Bolagen har under flera...

Läs mer
Patrizia Finessi, miljöexpert på SABO.

Allt fler solceller i allmännyttan

Antalet solceller ökar markant i de allmännyttiga bostadsföretagen. Enligt SABOs...

Läs mer
Målning av graffitikonstnärerna Kid kash & Rymd.

Invigning av öppen graffitivägg i Farsta

I Farsta invigs en öppen vägg som totalt utgör 40 meter att uppföra...

Läs mer
Naturum Oset i &Ouml;rebro. Klimatneutral arkitektur av White Arkitekter.

Ny plan för klimatneutral byggbransch år 2045 överlämnad till regeringen

Under onsdagen 25 april lämnades en ny färdplan för en klimatneutral bygg- och...

Läs mer


Mest lästa

















Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)byggnorden.se
Annonsering
annons(at)byggnorden.se