Avesta kommun

Facebook
Instagram

Sveriges lägenheter har minskat energianvändningen med sju procent


2017-10-02

Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.
Bild:Swedisol
Energieffektivisering kan åstadkommas genom förbättrad isolering av byggnader och genom att välja mer energieffektiva installationer och apparater, bland annat för belysning, drift av hissar och ventilation.

Mellan 2013 och 2015 har lägenheterna i Sverige minskat sin energianvändning med sju procent. Det motsvarar cirka en megawattimme per lägenhet. Det visar Swedisols nya energieffektiviseringsindex som baseras på uppgifter från Sveriges kommuner.


– Det är glädjande att energianvändningen i lägenheterna minskar, men skillnaderna i landet är stora och det finns mycket kvar att göra. För att höja takten i energieffektiviseringen måste både Energimyndighetens renoveringsstrategi och Boverkets byggregler tydligt börja styra mot klimat- och energimålen, säger Mats Björs, vd Swedisol.

Största procentuella minskningen av energianvändningen står Blekinge för med en energieffektivisering på 9 procent per år. Samtidigt förbrukar lägenheterna i Blekinge mest energi i hela landet. Sämst på att energieffektivisera är Halland som ökat energianvändningen i lägenheter med en procent per år.

En rapport som Swedisol beställt av Industrifakta där 100 fastighetsägare över hela landet intervjuats visar att mer än hälften av fastigheterna är i behov av energieffektivisering. Rapporten visar också att det under 2016 investerades 21 miljarder kronor i renoveringar av Sveriges flerbostadshus.

– Det låter mycket, men utslaget på hela Sveriges lägenhetsbestånd motsvarar det bara 9 000 kronor per lägenhet. Nu bör energiminister Ibrahim Baylan (S) och bostadsminister Peter Eriksson (MP) samarbeta för att öka takten i energieffektiviserande renoveringar, säger Mats Björs.

Bostäder och lokaler står i dag för upp till 40 procent av Sveriges totala energianvändning. Om Sveriges klimat- och energimål ska uppnås måste bostädernas energianvändning halveras.

Industrifaktas rapport bifogas detta pressmeddelande.

Swedisols energieffektiviseringsindex 2017

LänMWh/lägenhet 2013*MWh/lägenhet 2015*Förändring i procent per årRankning
Blekinge17,114-91
Kalmar län13,511,5-72
Sörmland12,210,6-63
Västra Götaland12,611,2-64
Stockholms län14,312,9-55
Värmland1210,8-56
Jönköpings län11,910,8-47
Norrbotten14,813,6-48
Uppsala län13,612,6-49
Östergötland13,812,7-410
Dalarna14,213,3-311
Skåne1614,9-312
Gävleborg16,215,6-213
Västerbotten16,215,8-214
Västernorrland10,510,1-215
Västmanland14,513,9-216
Jämtland7,97,7-117
Kronoberg15,515,2-118
Örebro län1313019
Halland11,712120

*Data om energianvändning från samtliga kommuner i respektive län finns inte tillgängliga i SCB:s statistik. Beräkningarna har gjorts utifrån tillgängliga data för respektive år.



Källa: Swedisol


Skriv ut



<span>Glacell med projektet solvision i Helsingborg</span>
Glacell med projektet solvision i Helsingborg

Glacell lyser upp Helsingborg med solel

Glacell har vunnit uppdraget att installera solceller på elva kommunala fastigheter i Helsingborg. Projektet Solvision bidrar till stadens mål att vara fossilbränslefri om två...

Läs mer

SolTech Energy hjälper Ekerö Arena bli ”off grid”

SolTech Energy Sweden AB (publ) har tecknat ett Letter of Intent (LOI) med Ekerö Arena som...

Läs mer
Joakim Persson, Linda Lönneberg och Thomas Johansson.

PE förvärvar Helsingborgsföretag

Teknik- och arkitektkoncernen Projektengagemang förvärvar konsultföretaget Energi...

Läs mer
Svenska Hus solpark söder om Göteborg

Egenproducerad el en del av framtiden för Svenska Hus

Hållbarhet har sedan Svenska Hus grundades varit ett av bolagets fokusområden. Som en...

Läs mer
Ett urval av Göteborg Energis fastighetskunder har under experimentet möjlighet att skicka in förslag på effektiviseringsåtgärder som de är beredda att genomföra.

Unikt experiment i Göteborg testar Vita Certifikat för att minska effektbehovet

Nu startar ett unikt experiment i Göteborg för att utveckla energisystemet. Projektet som...

Läs mer
Arkitektbild

ABB investerar 90 miljoner kronor i nytt globalt lågspänningslaboratorium i Västerås

ABB investerar i ett nytt globalt lågspänningslaboratorium för divisionen...

Läs mer
<span class=\

Uppsalahems energiansvarige får hederspris

Energibesparingsprojektet Skåneinitiativet har förenat 105 allmännyttiga...

Läs mer


Energi- och klimatrådgivare har kraftsamlat för klimatet

Under 2017 har Sveriges kommunala energi- och klimatrådgivare kraftsamlat i tre nationella...

Läs mer


Först med energilagring med miljövänligt batteri

Uppsala kommun Skolfastigheter blir först i Skandinavien med installation av energilagring med...

Läs mer

Vasakronan lägger miljonorder på SolTech´s nya produkt ShingEl

Vasakronan har lagt en order på ShingEl för drygt en miljon kronor till fastigheten...

Läs mer

Cementa klargör sina hållbarhetsambitioner tillsammans med Fossilfritt Sverige

Tillverkningen av cement innebär idag betydande koldioxidutsläpp och en stor hå...

Läs mer
&Ouml;versikt över hela Söderjukhuset med de nya byggnaderna på plats. Husens karaktär bygger vidare på Södersjukhusets ursprungliga arkitektur och den västra sidan av sjukhuset får ökad stadskänsla och fler gröna ytor.

Nya Södertälje sjukhus på delad andraplats i Årets Miljöbyggnad 2017

Projekt Nya Södertälje sjukhus har tilldelats andraplatsen i Årets Miljö...

Läs mer


LCC-kalkyler och en bred dialog banar väg för verkligt energieffektiva fläktlösningar

Modernisering av luftbehandlings- och ventilationsaggregat brukar tas som exempel på ett av...

Läs mer
Hans Nilsson

Stort hållbarhetspris till hjärnan bakom stenhårda miljökrav

Ett av Sveriges största priser inom hållbar utveckling går i år till Hans...

Läs mer


Lapplands Elnät ska elektrifiera den största vindkraftparken i Europa

Lapplands Elnät AB, dotterbolag till ONE Nordic AB, med huvudsäte i Jokkmokk har vunnit...

Läs mer
Erik Jagesten, fastighetschef Medicon Village, Fredrik Rosenqvist, chef E.ON Business Innovation och Mats Leifland, VD Medicon Village.

Ny innovation kan förändra hela energimarknaden

Nu lanserar E.ON en innovation som tar vara på den energi som redan finns i våra...

Läs mer
Mikronät fångar upp energi från solpaneler som kan generera 667 kilowatt - motsvarande den genomsnittliga effekten för cirka 130 hushåll.

ABB:s lösning för mikronät driver Robben Island, Mandelas ökända fängelse

Mikronät fångar upp energi från solpaneler som kan generera 667 kilowatt -...

Läs mer


COWI projekterar kraftvärmeverk fritt från kol och olja för Mälarenergi

För att uppnå målet att bli helt fria från bränslen som kol och olja...

Läs mer
Dagsljusberäkningar gav rätt förutsättningar i projektet Yllefabriken, Norrköping.

Ebab Installationsteknik håller efterlängtat dagsljusseminarium

Bygglovhandläggares kontroll av att dagsljuskraven uppfylls vid nybyggnation har de senaste...

Läs mer


Mest lästa

modulbyggen

tejbrant

Cramo

DEFA

Lecznar

Hellbergs

Ställning.se

kåbe mattan

Wikells byggberäkningar

Roth nordic

EBM Papst

Drömtrappor

Egma systems

skyltmax360

Epox

Svenska Fastighetsboxar

swiss pearl

Thermofloc

Stendörren

KBS Brandskydd

BGFIX360

flintab

Franska Balkonger

Floby Durk

Sydställningar

Safecontrol

GMV

EPS Cement

Fuktspärrteknik

Mirka360

Mila

Najkvick

TJB

lättelement

DOKA

Accessgruppen scando

SFS intec

Betongservice

Fast Engineering

Arno remmen

LGG Inneklimat

VRS system


Sto

Norgips

Veidekke

Amtico

Traseko

Flowcrete

woodsafe

Demex

Stegproffsen

svenska jalusi

nils malmgren ab

Bostik

QTF

Passera

DSEC

NGU

west2000

Energy building

SWL

glasteknik

Airzone

olive

Fann250

tylösands industrigolv

Roxtec250Bygg

PV företagen

Wiklunds

skeppshultstegen
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)byggnorden.se
Annonsering
annons(at)byggnorden.se