”Hållbara byggnader är normen och ändå saknas insikter om fördelarna”


2019-06-10

Helsingfors bibliotek.
Bild: Kuvio
Helsingfors bibliotek.

Hållbara lösningar ökar värdet på fastigheter. Det är ett faktum på alla marknader och ändå saknas insikter om vilka de egentliga fördelarna är med att jobba hållbart. Det framgår av Sustainable Building Market Study, en undersökning genomförd av Ramboll bland fastighetsägare, investerare och arkitekter i Norden och Storbritannien.

– Fastigheter står för mer än 40 procent av den globala energiförbrukningen och så mycket som en tredjedel av växthusutsläppen. Det är därför glädjande att det finns en trend för hållbara byggnader som går spikrakt uppåt, säger David Lindgren, ansvarig för hållbarhet på Ramboll som genomfört studien. 

– Däremot är jag förvånad över att så många som 50 procent av deltagarna i studien uppgav att de har låga eller inga insikter i om det kostar mer att bygga hållbart eller vad det betyder för byggnadens ekonomi i form av fastighetsvärde, driftskostnader eller hyresintäkter. Här finns mycket att göra för att ytterligare öka det hållbara byggandet och minska våra utsläpp, fortsätter David Lindgren.

400 fastighetsägare, investerare, fastighetsutvecklare, arkitekter och entreprenörer i Norden och Storbritannien har delat med sig av sina insikter i den sjätte upplagan av Sustainable Building Market Study, tidigare kallad Green Market Study, som ges ut vartannat år. 57 procent av respondenterna uppgav att fler än hälften av deras framtida projekt kommer att vara hållbarhetsprojekt. Det är en ökning med 7 procent på två år.


Mer kunskap om ekonomiskt värde i Sverige
I Sverige har 70 fastighetsägare, investerare och förvaltare deltagit i studien. Överlag verkar deltagarna från Sverige ha en högre kunskap om det ekonomiska värdet av hållbara fastigheter än branschkollegorna i övriga länder:

  • Mer än 20 procent angav att driftskostnaderna sänks med mer än 10 procent.
  • 25 procent svarade att fastighetsvärdet ökade med 4–10 procent.
  • 9 procent angav att fastighetsvärdet ökade med mer än 10 procent. 

De svenska deltagarna bedömer också att merkostnaden för en hållbar byggnad är högre än vad deltagarna från övriga länder angett. Och kostnaderna kan ha stigit, ingen svarade nu att hållbara byggnader kostar mindre än en konventionell byggnad vilket några gjorde för två år sedan.

– När vi tittar närmare på vilka positiva drivkrafter som finns utmärker sig bättre ekonomisk avkastning och kundefterfrågan samt, intressant nog, sänkt risk och kapitalkostnader. Med andra ord börjar grön finansiering i form av bland annat gröna obligationer redan påverka branschen. Merkostnader och brist på stöd från ledningen anges däremot ha en hämmande effekt, menar David Lindgren.


Påverkan på klimat och hälsa trendar
Kommande trender som anges i studien är bland annat livscykelperspektiv vid produktion och förvaltning, ökat fokus på minskad klimatpåverkan, hälsa och välmående samt flexibilitet och anpassningsbarhet. Branschen kommer, enligt studien, att arbeta mer med teknik för smarta byggnader, exempelvis Internet of Things.

– Nu behöver vi analysera dessa faktorer för att underlätta för ett ökat hållbarhetsarbete, säger David Lindgren.

Enligt studien är Miljöbyggnad är det populäraste certifieringssystemet i Sverige följt av BREEAM, Green Building och LEED. Green Buildings har sjunkit kraftigt i popularitet sedan förra undersökningen för två år sedan.

Klicka här för att läsa rapporten i sin helhet.




Källa: Ramboll

Tipsa en vn Skriv ut





Branschen samlas igen – FastighetsMässan intar Göteborg

Den 17–18 september samlas fastighetsbranschen återigen på Prioritet Serneke...

Läs mer
Bygglet
Joakim Henriksson och Sofia Ljungdahl.

Debatt: Följ Norges exempel – sänk kravet på kontantinsats för att släppa in unga på bostadsmarknaden

Vid årsskiftet sänkte den norska regeringen kravet på kontantinsats vid bolå...

Läs mer
Bygginvesteringarna vänder uppåt

Bygginvesteringarna vänder uppåt – Morris Law kommenterar utvecklingen

Bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar ökar under 2025 och 2026....

Läs mer
Fastighetsmäklarförbundet informerar om ny rättspraxis och vägledning gällande avgiftshöjningar i nybildade bostadsrättsföreningar.

Ny vägledning till mäklare om avgiftshöjningar i nybildade bostadsrättsföreningar

Ny rättspraxis ger vägledning om avgiftshöjningar i bostadsrättsföreningar...

Läs mer


Premiär för Byggmässan i Stockholm – En ny samlingsplats för byggbranschen

Den 5–6 mars 2025 gjorde Byggmässan sin efterlängtade debut på Kistamä...

Läs mer
Det som faktiskt sparar mest energi för linhissar, oavsett om vi pratar efter modernisering eller komplett utbyte, är faktiskt att belysningen i hissen byts till LED och att den släcks när hissen inte används, berättar Peter Reinholdsson.

Bra start på 2025 där moderniseringar går starkt framåt

81 moderniseringar för bostadsbolaget Vätterhem

Läs mer


Wihlborgs bygger nytt till BPC Instruments i Lund

På Tomaten 1 i verksamhetsområdet Hasslanda i Lund kommer Wihlborgs att låta...

Läs mer
Låsexperter från SafeTeam deltar på Kunskapswebinar om digitala låssystem.

Efter succén 2024 – SafeTeam bjuder in till nytt Kunskapswebinar om digitala låssystem

Digitala låssystem – passar det din fastighet? Den frågan besvaras på...

Läs mer


Sätt dig in i Boverkets nya byggregler!

 

Boverket genomför översyn av byggreglerna
Inom ramen för projektet Mö...

Läs mer
Byggbranschen behöver flera nya specialistkompetenser, som hållbarhetsexperter, AI-ingenjörer och digitaliseringsexperter. Det visar årets Ramirentrapport.

Tufft att rekrytera rätt kompetenser till byggbranschen i framtiden

Det kan bli tufft att rekrytera rätt kompentenser till byggbranschen de närmsta 10 å...

Läs mer


Nyckeln till förbättrad energideklaration för fastigheter

Som en del av de nya EU-förslagen kring energiklassificering av byggnader står solceller...

Läs mer
Snö- och isfyllda hängrännor och stuprör kan orsaka skador på både fastigheter och människor. Skador som kan undvikas med ett lättskött och energieffektivt värmekabelsystem.

Åtta skäl att satsa på frostskydd av hängrännor och stuprör, med värmekabel

Vinterväder kan innebära tuffa utmaningar för kommersiella och industriella...

Läs mer
Stort utbud och ökad efterfrågan på Stockholms bostadsmarknad

Försäljningsökning av bostadsrätter i Stockholm i september

Trots en måttlig prisnedgång i för bostadsrätterna i Stockholms innerstad de...

Läs mer


Högkvalitativ, Svanenmärkt bostadsfastighet i attraktiva Halmstad

Kommersiella Fastigheter presenterar nu Häggen 1 – en högkvalitativ, Svanenmä...

Läs mer
<span>Vikströms äger de flesta av Layhers produkter, från traditionell ställning, väderskydd och lotstrappor ner till minsta konsol. “Jag tror inte de säljer en enda detalj som vi inte har i stocken”, säger Mattias Vikström, ekonomi- och avtalsansvarig.</span>

Vikströms Byggnadsställningar väljer Layher: "Hundra procent leverantörstrohet"

Från norrländska Bureå till huvudstaden, med hela Storstockholm och Mä...

Läs mer
<span>Nu söker vi en engagerad, serviceinriktad och noggrann fastighetsförvaltare som ser värdet i att arbeta med både akut och planerat underhåll. </span>

Nu söker vi en noggrann fastighetsförvaltare

Gryaab är inne i en expansiv fas! Vi kommer kommer bland annat att genomföra vår...

Läs mer


Nivika har tecknat ett hyreskontrakt och uppför en industrifastighet i Värnamo till Rudhäll

Nivika har tecknat ett nytt 10-årigt hyresavtal med Rudhäll Industri AB*, ett helä...

Läs mer
Smartvatten, den ledande leverantören av vattendata, har publicerat sin tredje årliga vattenrapport, som analyserar vattenanvändning och vattenförhållanden i bostäder och kommersiella fastigheter.

Ny datarapport från Smartvatten visar att över 50 procent av alla flerbostadshus drabbas av vattenläckage varje månad

”Annual Water Report”, som baseras på global vattendata i kombination med...

Läs mer


Stena Fastigheter ansluter sina entreprenörer till Opna för ökad automatisering, säkerhet och kontroll

Stena Fastigheter har tagit ett betydande steg mot ökad säkerhet och smidigare hantering...

Läs mer


Ferroamp lämnar in ansökan för stödtjänster i Sydsverige

Snart ska villaägare med batterier från Ferroamp kunna sälja stödtjänster...

Läs mer
Vid spadarna: Birgitta Lindgren, socialnämndens ordförande, Caroline Pettersson, regionchef Vardaga, Nils Resvik, projektutvecklingschef Vectura Fastigheter, Robert Nibelius, ordförande tekniska nämnden, Hanna Bocander, ordförande kommunstyrelsen och Erik Carmestedt, arbetschef MVB &Ouml;st

Vectura Fastigheter ger MVB i uppdrag att bygga äldreboendet Villa Brage i Djursholm – gemensamt spadtag markerade byggstarten

Ett symboliskt spadtag markerade byggstarten för Djursholms nya vård- och omsorgsboende,...

Läs mer
«En för alla!» - det var budskapet när iBox universal lanserades för 23 år sedan. Den nya generationen av inbyggnadsdelen kombinerar de välkända omtyckta fördelarna med mer komfort, säkerhet och flexibilitet. 

iBox universal 2 ger enkel installation och stora fördelar

hansgrohe iBox universal var en revolution för inbyggd installation när den lanserades...

Läs mer
Speedheater Flexiarm 

Speedheater lanserar Flexiarmen: Det senaste verktyget för effektiv fasadrenovering

Speedheater Systems, en ledande tillverkare av innovativa verktyg för bygg- och...

Läs mer


Tredubbling av egenproducerad solenergi - Stena Fastigheter ska bli självförsörjande på el

Stena Fastigheter genomför omfattande satsningar för att minska användningen av el...

Läs mer
Nu är Stena Fastigheters hållbarhetsberättelsen för 2023 här. Under 2023 växlade Stena Fastigheter upp resurserna: anställde fler relationsförvaltare, satsade mer tid och pengar i arbetet med social hållbarhet, och fortsatte att investera i kvarteren 

Stena Fastigheters hållbarhetsberättelse 2023 – växlar upp arbetet och ökar tryggheten i kvarteren

2023 var ett oroligt år i världen. Här hemma var det ekonomiskt tufft för...

Läs mer


Hur monteras en fastighetsbox?

Boxicon, ledande inom innovativa lösningar för fastighetsboxar, är stolta över...

Läs mer


Var noga med ditt val av brandskydd i luftspalter

Enligt Boverkets Byggregler (BBR) skall en ventilerad takfot utföras med brandmotstånd i...

Läs mer


Nettonoll-betong från Heidelberg Materials i planen för nya Nobel Center

När Nobel Center byggs i Stockholm är målet att ligga i framkant när det...

Läs mer
Optimera Svenska AB har ingått ett strategiskt samarbetsavtal med Peab, en av Nordens ledande aktörer inom bygg- och anläggningsbranschen. 

Optimera Svenska AB tecknar samarbetsavtal med Peab

Optimera Svenska AB har ingått ett strategiskt samarbetsavtal med Peab, en av Nordens ledande...

Läs mer
Visionsbild framtagen av JM tillsammans med Sightline. 

Fastighetsägarna Service ingår avtal med Klövern om ekonomisk förvaltning

Fastighetsägarna Service tar över ekonomisk förvaltning och hyresadministration...

Läs mer


Mest lästa









imex

Robota Pumpshoppen

Leksandsdörren

stoneco

CH Ståldörrar

Viking Lighting

Hellbergs

Bergsäkra

piltorps leister








Wiklunds



Leviat

Alron

Lami doors

ovella

Con-form

ANM Mättjänster

nils malmgren ab

Team Tejbrant

Tubman

Corroventa

Svebab

Heco

Per Wikstrand

Elecosoft

Lavtox Boracol

Motum Blekinge

Lappset

Zipup dinolift

AF Rör

aircoil

Steelpool

Lightlift

Vieser

Zerxes

Jeven

wettergrens

swescan

Ruukki

EdmoLift

Elmässan 2
Unica Media AB © 2022
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se