OBOS bygger hållbart kvarter med eget närkontor i Växjö


2023-02-01

Illustration över Gatuvy Bäckaslöv.
Bild: OBOS
Illustration över Gatuvy Bäckaslöv.

Svanenmärkta bostadsrätter i trä, gemensam terrass och ett eget närkontor – det är några av delarna i OBOS kommande kvarter i Växjöstadsdelen Bäckslöv. Kvarteret som består av cirka 100 bostäder om 1-4 rum och kök beräknas stå klart för inflyttning 2026.

– Jag är väldigt glad över att vi nu fått klartecken att bygga nytt i Bäckaslöv. Här vill vi skapa ett kvarter som värnar om trivsel och ”det nära livet”. Vi prioriterar gemensamma utrymmen och naturliga mötesplatser för att stärka banden mellan de boende. För oss på OBOS står hållbarhet högt i fokus, därför bygger vi helt i trä och har både cykelverkstad och växthus i området. Vi introducerar även konceptet närkontor för att minska bilpendlandet, säger Malin Svensson, VD OBOS Kärnhem.

I Bäckaslöv vill OBOS skapa ett kvarter som värnar om trivsel och trygghet. Här finns flera gemensamma utrymmen – en övernattningslägenhet för gäster samt en gemensam takterrass för odling och gemenskap. OBOS kommer även att applicera appen Carbonator, en digital tjänst som använder realtidsdata på individnivå för att motivera till ett mer klimatmedvetet beteende.

– Vi hämtar inspiration från Norge där OBOS är en av de ledande på området. Syftet är att skapa bostäder och stadsdelar där det är lätt att leva hållbart med människan i fokus, fortsätter Malin Svensson.

För att bidra till en inkluderande bostadsmarknad och möjliggöra för att fler har råd att äga sitt boende kommer ett urval av bostäderna att erbjudas med boköpsmodellen OBOS Deläga, som innebär att man köper halva bostaden, men bor i hela. Resterande del samägs med OBOS, vilket leder till mindre kostnad och risk för köparen.

– Vi vill möjliggöra för fler att kunna efterfråga en bostad i en av Växjös mest attraktiva stadsdelar. OBOS Deläga är ett utmärkt alternativ för de som med dagens stränga kreditrestriktioner har svårt att köpa ett boende. Det är en fantastisk förmån som våra medlemmar kan nyttja, avslutar Malin Svensson.

I anslutning till OBOS bostadsrätter kommer Reliwe att bygga hyresrätter. För att få till en enhetlig känsla har ÅWL arkitekter fått uppdraget att rita hela kvarteret.

– Vi är väldigt glada över att vi får vara en del av utvecklingen i Bäckaslöv. Eftersom vi delar OBOS syn på gemenskap och inkludering i bostadsområden så har samarbetet varit både givande och kreativt. Vi ser fram emot att utveckla hållbara hyresrätter inom samma kvarter som OBOS, säger Gurmo Endale, partner Reliwe.


Källa: OBOS

Tipsa en vän Skriv ut





HSB Nordvästra Skåne väljer SmartCrafts digitala verktyg HomeRun.net för tillval och kommunikation

HSB Nordvästra Skåne, som är en del av den kooperativa bostadsrörelsen HSB, har beslutat att använda SmartCrafts verktyg HomeRun.net som leverantör av digitala lö...

Läs mer
Roch-services
Fastigheten på Kalendervägen i Göteborg.  

MVB renoverar flerbostadshus i Göteborg

MVB har fått i uppdrag att totalrenovera ett flerbostadshus inom allmännyttans...

Läs mer
En nyckel till effektiva, lönsamma energisystem i våra fastigheter stavas IMD 

Rexel Sverige AB och Ngenic AB har tecknat samarbetsavtal. Med gemensam kraft möter man behovet av individuell mätning och debitering (IMD) för fastighetsägare på den svenska marknaden.

En nyckel till effektiva, lönsamma energisystem i våra fastigheter stavas IMD...

Läs mer


Fasadgruppen ansluter sig till Science Based Targets initiative

Som ett viktigt steg i sitt hållbarhetsarbete och målsättning att vara ledande...

Läs mer
<span class=\

Innovativt niovåningshus växer fram i centrala Göteborg

För 200 år sedan bestod området av en kaj mitt i centrala Göteborg – nu...

Läs mer


Fasadgruppen får uppdrag att mura om fasaden på välkänd fastighet i centrala Stockholm

Fasadgruppens dotterbolag Valvet Fasad har fått i uppdrag av Probitas att utföra en...

Läs mer
<h1 class=\

Fasadgruppen får uppdrag att genomföra omfattande renovering av flerbostadshus i Skogås

Fasadgruppens dotterbolag Sterner Stenhus Fasad har fått i uppdrag av Heimstaden att utfö...

Läs mer
<span>Johan Mann, vd på Fastigo, är säskilt nöjd över möjligheten att lättare få in ungdomar och utrikesfödda på arbetsmarknaden.</span>

Fastighetsbranschens ledande kollektivavtal tecknat

Fastigo och Fastighetsanställdas Förbund har kommit överens om ett nytt...

Läs mer


Över en tredjedel av alla tak i Sverige behöver bytas

35 procent av svenska hus har tak som är 30 år eller äldre – vilket brukar...

Läs mer


Dörrfjäderexpansion i Indien öppnar porten till marknaden i USA

I USA har nästan alla amerikanska hus ett garage. Därför är denna marknad...

Läs mer


BF Stambytesentreprenad väljer HomeRun som digital lösning för tillval och kommunikation

BF Stambytesentreprenad, ett entreprenadbolag beläget i Gävle, har valt HomeRun som...

Läs mer
Fotograf: <span class=\

SGS strandar hyresförhandlingarna för fjärde året i rad

Stiftelsen Göteborgs Studentbostäder (SGS) har avbrutit förhandlingarna om nya hyror...

Läs mer
Illustration över Gatuvy Bäckaslöv.

OBOS bygger hållbart kvarter med eget närkontor i Växjö

Svanenmärkta bostadsrätter i trä, gemensam terrass och ett eget närkontor...

Läs mer
Sofia Ljungdahl, Mats Gerdau och Daniel Kjørberg Siraj.

Första spadtaget för nytt kvarter i Nacka

Häromdagen togs ett symboliskt spadtag för vad som kommer att bli de första 60...

Läs mer


Mest lästa









imex

Robota Pumpshoppen

Ketherm

swedoor

Leksandsdörren

sordin

Pipefixer

corroventa

Vibratec

Giha

swiss pearl

etra

stoneco

Acticon

piltorps leister

Optiheat








Industrinät

asamuelsson

Wiklunds



Martinsons

Kamic

Leviat

Alron

Elecosoft

Ledvance

SEK Svensk Elstandard

Lami doors

Schiedel

Lavtox Boracol

ovella

Hyrex

Con-form

Bellalite
Unica Media AB © 2022
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se