Partnerskap ska AI-boosta projektplaneringen genom hela byggprocessen


2023-10-06

Bild:Elecosoft

Mjukvaruföretaget Elecosoft, som utvecklar programvaror för bygg-, anläggnings- och installationsbranschen, fokuserar nu på att dra nytta av kraften i artificiell intelligens (AI) för att förbättra byggplaneringen. Detta genom ett nytt partnerskap med Nodes & Links, som specialiserar sig på AI-baserade projektledningssystem, för att erbjuda tillförlitligare tidplaner och prognoser, med förbättrad riskhantering.

Som ett resultat kommer samarbetet mellan de två företagen att göra det lättare för deras kunder att hålla tidplan och budget i sina projekt. Partnerskapet berör i första skedet programvaran Asta Powerproject; en programvara för tidsplanering som används av många företag i byggbranschen.

Genom samarbetet kan programvarans filer automatiskt analyseras, prognostiseras och simuleras i Nodes & Links AI-plattform, vilket kraftigt minskar risken för mänskliga fel och förseningar.

Mark Chapman, Elecosofts innovationschef, säger:
– Det här partnerskapet grundar sig på djup branschkunskap och ett åtagande gentemot våra kunder, från båda sidor. Kombinationen av pålitligheten i Asta Powerproject och insikterna och tidsbesparingen hos Nodes & Links kommer att göra stor skillnad för projektplanering inom byggbranschen.

– Samtidigt fortsätter vi att bygga ett ekosystem av branschpartners och kundfokuserade tekniska lösningar som är enkla för kunder att implementera, använda och som snabbt ger resultat. Fortsätter Chapman.

Greg Lawton, VD för Nodes & Links, tillägger:
– Vårt mål är att integrera AI-assistenter i alla delar av processen, inklusive planering, uppdatering, analys och rapportering. Detta är första steget i ett spännande partnerskap med enorm potential, både för vårt kunderbjudande och för branschen i stort.

Under de kommande tre åren, när samarbetet och tekniken utvecklas, menar de båda företagen att generativ AI kommer att stötta projektteamen och frigöra mer tid för dem att fokusera på saker som strategi, riskanalys och ledarskap.

Det brittiska byggföretaget BAM, som levererar hundratals projekt varje år, är den första kunden hos Elecosoft som drar nytta av detta samarbete runt AI. Ivor Barbrook, chef för planering och projektstyrning på BAM UK & Ireland, menar att det kommer att förbättra både effektiviteten och ekonomin:
– Vårt mål är alltid att slutföra projekten snabbare, mer pålitligt och med bättre resultat än konkurrenterna – både ekonomiskt och miljömässigt, tillägger han.

– Möjligheten med AI-assistenter kommer att öka vår produktivitet tack vare den intelligenta tolkningen och användningen av data, som är nyckeln till planeringen av vår verksamhet. Elecosoft och Nodes & Links fokuserar på den digitala transformationen av byggbranschen, vilket är i linje med vår vision på BAM. Det här partnerskapet är ett stort steg framåt för oss och en enorm möjlighet för branschen i stort, avslutar Barbrook.


Källa: Elecosoft 


Tipsa en vän Skriv ut





Plannja, del av Ruukki Construction, först i Skandinavien med takplåt av fossilfritt stål till bostäder

Plannja, tillverkare av byggplåtprodukter och en del av Ruukki Construction, blir först i Skandinavien med att leverera takplåt i fossilfritt stål till bostäder....

Läs mer
Ett stort spadtag tas på Smörslottsgatan/Robertshöjdsgatan av Ansieh Sabetirad, Wästbygg, Terje Johansson, Framtiden, Aslan Akbas, Framtiden, Dan Sandén, Framtiden Byggutveckling och Jon Blomberg, Tornstaden. 

Spadtag för 249 hyresrätter vid Härlanda Tjärn i Göteborg

Idag togs ett stort spadtag för 249 hyreslägenheter vid Härlanda Tjärn i Gö...

Läs mer


Ett projekt med många trösklar att ta sig över

Som plåtslagare i Fjällbacka är Robert Schwyzer van vid att ta hänsyn till...

Läs mer
Vatette Läckagebrytare, som övervakar och skyddar vattenanslutna apparater lokalt. 

Missförstånd ledde till bättre skydd mot vattenskador

Att skydda kök i kommersiella fastigheter glöms lätt bort. Om kaffemaskinen bö...

Läs mer


10 vintrar med säker takskottning!

Sedan Plåt & Ventföretagen startade licensutbildningen ”Skotta sä...

Läs mer
Ytterbyggs projektör Lars-Magnus Johansson blickar ut över Rollsbo Västerhöjd 

Ytterbygg klimatdeklarerar alla nya byggnader

Lagen om klimatdeklaration i byggskedet syftar till att minska påverkan på klimatet....

Läs mer
Visionsbild Vikingaskolan av Horisont Arkitekter 

MVB tilldelas nytt skolprojekt – bygger nya Vikingaskolan med delvis återbrukat material

Den femtio år gamla Vikingaskolan på Linero i Lund är i stort behov av renovering....

Läs mer


Filialen i Gävle har flyttat söder ut

En padelhall i Gävle har genomgått en förvandling och är nu perfekt anpassad...

Läs mer


Partnerskap ska AI-boosta projektplaneringen genom hela byggprocessen

Mjukvaruföretaget Elecosoft, som utvecklar programvaror för bygg-, anläggnings- och...

Läs mer


Consto tecknar avtal för 211 hyresrätter i klimatsmart stadsdel i Uppsala

Consto har tecknat avtal med Reliwe Sverige AB om att uppföra 211 moderna lägenheter i...

Läs mer


Smidmek bygger ECO-Stomme i tre projekt i norr tillsammans med JSB. 

Smidmeks leveranser till byggföretaget JSB Construction har tagit fart i norra Sverige. Inte...

Läs mer
<span>Några av Martinsons nyanställda 2023. &Ouml;vre raden, från vänster 1. Johannes Lidström 2. Emma Dahlgren 3. Joakim Gustafsson Nedre raden, från vänster 4. Nils Gustavsson 5. Mikael Lindberg 6. Andreas Granstedt</span>

Martinsons stärker organisationen inför Norgesatsning

Martinsons rekryterar för att möta en ökad efterfrågan av stomsystem i trä...

Läs mer
Oirschot, Nederländerna där den 5000 kvm stora fabriken nu ska börja byggas. Heras vd 

Oroliga tider får säkerhetsbranschen att växa: Heras investerar 120 miljoner i sin största fabrik

I takt med det allt osäkrare säkerhetsläget i världen förverkligar Heras,...

Läs mer


Antal påbörjade lägenheter har mer än halveras under första halvåret 2023

Enligt preliminära siffror från SCB för bostadsbyggande påbörjades cirka...

Läs mer


Mest lästa









imex

Robota Pumpshoppen

Ketherm

swedoor

Leksandsdörren

Pipefixer

Vibratec

Giha

swiss pearl

stoneco

Acticon

piltorps leister

Optiheat

stoneco

Comfort zone

hmetools








Industrinät

asamuelsson

Wiklunds



Martinsons

Kamic

Leviat

Alron

Elecosoft

Ledvance

SEK Svensk Elstandard

Lami doors

Schiedel

Lavtox Boracol

ovella

Hyrex

Con-form

Bellalite

Elektra i Hälsingland

ANM Mättjänster

Angeno

Corroventa nordbygg

nils malmgren ab

Satema

Biotherm heat pelletech

Moramast

Nice to heat you

BSSAB

Team Tejbrant
Unica Media AB © 2022
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se