Fullstora idrottshallar ska byggas i Flogsta och Lindbacken
I föreningsenkäten 2016 svarar föreningarna att behovet är störst i kategorin fullstora idrottshallar och att de prioriterar fullstora idrottshallar före mindre idrottshallar. De nya hallarna byggs i anslutning till skolor i områdena för att tillgodose behovet av idrottshall för skolgymnastiken.
– Vi vill möta behovet av fullstora idrottshallar för våra skolbarn och idrottsföreningar. I både Flogstaskolan, Lindbackenskola och Fredrika Bremerskolan handlar det om små barn i förskoleklass upp till femte klass. Vi kan inte kräva att de ska behöva gå eller åka långa sträckor för att ta sig till sin gymnastikundervisning, säger Rickard Malmström (MP), ordförande i idrotts- och fritidsnämnden.
Fredrika Bremerskolan ligger nära den fullstora IFU Arena, men i och med att det finns planer på att bygga ut skolan behövs en större idrottshall än den som skolan har nu.
Beslut om att bygga hallarna fattades av idrotts- och fritidsnämnden på deras sammanträde den 25 oktober.
Källa: Uppsala kommun