Ängelholms politiker beslutade under förra året att en arkitekttävling för den nya bron skulle genomföras under 2021.
– Detta är en av årets stora händelser i Ängelholms kommun. Jag hoppas på många varierande förslag från hela Sverige på hur Ängelholms nya landmärke ska bli, säger Tomas Fjellner (M), ordförande i Samhällsbyggnadsnämnden i Ängelholms kommun.
Tävlingsprogrammet som släpps i maj kommer att vara innehållsrikt. Mål med tävlingen, kriterier för bedömning, tidplan, arvoden, och hur vinnaren förväntas delta i det fortsatta arbetet med bron är bara några av alla delar som måste anges i tävlingsprogrammet.
– En arkitekttävling innebär en möjlighet att hitta den bästa föreningen av design, funktion och ekonomi. Samtidigt ger tävlingen en möjlighet att välja ut den bästa arkitekten för vidare samarbete, säger Pernilla Theselius, stadsarkitekt i Ängelholms kommun.
Tävlingen genomförs som en projekttävling i två steg. I maj startar deltävling ett. Det första steget är idéinriktat och genomförs som en allmän tävling. Bland bidragen från den första deltävlingen väljer sedan juryn ut som mest fyra team, som går vidare till deltävling två.
I september räknar Ängelholms kommun med att starta deltävling två. De utvalda teamen får ett arvode för vidare bearbetning av sina förslag.
I december räknar Ängelholms kommun med att juryn ska ha bestämt sig för ett vinnande förslag. Juryn kommer att bestå av förtroendevalda och anställda inom Ängelholms kommun samt två externa jurymedlemmar med expertkunskap.
En arkitekttävling är en godkänd form av upphandling enligt Lagen om offentlig upphandling – LOU. Tävlingen genomförs i samarbete med Sveriges Arkitekter.
Källa: Ängelholms kommun