BF Stambytesentreprenad väljer HomeRun som digital lösning för tillval och kommunikation


2023-02-14


BF Stambytesentreprenad, ett entreprenadbolag beläget i Gävle, har valt HomeRun som digital lösning för sitt nya fastighetsprojekt Skeppstornet. Bolaget har vuxit och utvecklats till en specialiserad stambytesentreprenad som också utför häftiga nyproduktionsprojekt i Gävle.

Martina Forslund, VD, och Heléne Hurtig, projektadministratör och HR, arbetar för att säkerställa att bolaget håller sig i framkant inom branschen. BF Stambytesentreprenad har därför valt att använda HomeRun som sin digitala lösning för tillvalssystemet vid försäljningen av deras nya exklusiva fastighet, Skeppstornet, som ligger intill Gavleån i Gävle. Skeppstornets lägenheter kommer innehålla högkvalitativa materialval där samtliga lägenheter har en egen inglasad balkong. Bostäderna har fina ljusinsläpp, högt i tak, med väl genomtänkta, tilltalande och öppna planlösningar.

Användningen av HomeRuns digitala tillvalsportal förenklar administrationen och kommunikationen med kunderna för BF Stambytesentreprenad, jämfört med det manuella arbete man tidigare gjort. Den digitala tillvalsportalen bidrar även till en mer exklusiv upplevelse för de som köper en lägenhet i Skeppstornet.

Tidigare användes manuella system, som Excel, för att hantera tillvalen åt de boende. Heléne menar att det tog för mycket tid och det alltid fanns en oro för att saker skulle falla mellan stolarna och glömmas bort. Med HomeRuns system hoppas både Martina och Heléne göra processen smidigare och effektivare för både bolaget och köparna.

Det är inte bara tillvalshanteringen som förbättras med HomeRun utan den digitala kommunikationsportalen i verktyget underlättar kommunikationen med de boende, då allt samlas i molnet och blir lättillgängligt för alla parter. 

– Det var en lättnad att veta att grundaren av HomeRun själv arbetade med stambyten och renovering, eftersom det är nära kopplat till det som vi på BF Stambytesentreprenad också gör, säger Martina, VD på BF Stambytesentreprenad.

HomeRun är det digitala verktyget för nyproduktion, stambyten och renovering av bostäder som effektiviserar projektet, minskar risken för fel och samlar all kommunikation på ett och samma ställe. HomeRun är en del av SmartCraft – den ledande leverantören av digitala lösningar och tjänster (SaaS) till hantverkare och byggbolag i Norden. 

Källa: HomeRun


Tipsa en vän Skriv ut





HSB Nordvästra Skåne väljer SmartCrafts digitala verktyg HomeRun.net för tillval och kommunikation

HSB Nordvästra Skåne, som är en del av den kooperativa bostadsrörelsen HSB, har beslutat att använda SmartCrafts verktyg HomeRun.net som leverantör av digitala lö...

Läs mer
Roch-services
Fastigheten på Kalendervägen i Göteborg.  

MVB renoverar flerbostadshus i Göteborg

MVB har fått i uppdrag att totalrenovera ett flerbostadshus inom allmännyttans...

Läs mer
En nyckel till effektiva, lönsamma energisystem i våra fastigheter stavas IMD 

Rexel Sverige AB och Ngenic AB har tecknat samarbetsavtal. Med gemensam kraft möter man behovet av individuell mätning och debitering (IMD) för fastighetsägare på den svenska marknaden.

En nyckel till effektiva, lönsamma energisystem i våra fastigheter stavas IMD...

Läs mer


Fasadgruppen ansluter sig till Science Based Targets initiative

Som ett viktigt steg i sitt hållbarhetsarbete och målsättning att vara ledande...

Läs mer
<span class=\

Innovativt niovåningshus växer fram i centrala Göteborg

För 200 år sedan bestod området av en kaj mitt i centrala Göteborg – nu...

Läs mer


Fasadgruppen får uppdrag att mura om fasaden på välkänd fastighet i centrala Stockholm

Fasadgruppens dotterbolag Valvet Fasad har fått i uppdrag av Probitas att utföra en...

Läs mer
<h1 class=\

Fasadgruppen får uppdrag att genomföra omfattande renovering av flerbostadshus i Skogås

Fasadgruppens dotterbolag Sterner Stenhus Fasad har fått i uppdrag av Heimstaden att utfö...

Läs mer
<span>Johan Mann, vd på Fastigo, är säskilt nöjd över möjligheten att lättare få in ungdomar och utrikesfödda på arbetsmarknaden.</span>

Fastighetsbranschens ledande kollektivavtal tecknat

Fastigo och Fastighetsanställdas Förbund har kommit överens om ett nytt...

Läs mer


Över en tredjedel av alla tak i Sverige behöver bytas

35 procent av svenska hus har tak som är 30 år eller äldre – vilket brukar...

Läs mer


Dörrfjäderexpansion i Indien öppnar porten till marknaden i USA

I USA har nästan alla amerikanska hus ett garage. Därför är denna marknad...

Läs mer


BF Stambytesentreprenad väljer HomeRun som digital lösning för tillval och kommunikation

BF Stambytesentreprenad, ett entreprenadbolag beläget i Gävle, har valt HomeRun som...

Läs mer
Fotograf: <span class=\

SGS strandar hyresförhandlingarna för fjärde året i rad

Stiftelsen Göteborgs Studentbostäder (SGS) har avbrutit förhandlingarna om nya hyror...

Läs mer
Illustration över Gatuvy Bäckaslöv.

OBOS bygger hållbart kvarter med eget närkontor i Växjö

Svanenmärkta bostadsrätter i trä, gemensam terrass och ett eget närkontor...

Läs mer
Sofia Ljungdahl, Mats Gerdau och Daniel Kjørberg Siraj.

Första spadtaget för nytt kvarter i Nacka

Häromdagen togs ett symboliskt spadtag för vad som kommer att bli de första 60...

Läs mer


Mest lästa









imex

Robota Pumpshoppen

Ketherm

swedoor

Leksandsdörren

sordin

Pipefixer

corroventa

Vibratec

Giha

swiss pearl

etra

stoneco

Acticon

piltorps leister

Optiheat








Industrinät

asamuelsson

Wiklunds



Martinsons

Kamic

Leviat

Alron

Elecosoft

Ledvance

SEK Svensk Elstandard

Lami doors

Schiedel

Lavtox Boracol

ovella

Hyrex

Con-form

Bellalite
Unica Media AB © 2022
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se